Faculty

 

Ceramics & Pottery

Linda Johnson

Kira Kibler

Jeff Kirk

Mark Sistek

 

 

Dance Technique & Movement

Nicki Bayhurst, ADCRG, Irish dance

Elizabeth Catlett, ballet

Sytera Field, yoga

Annetta Dexter Sawyer, contemporary/creative movement

Len and Ellen Kennedy, t'ai chi

Cynthia Lin (Kinikia), belly dance, dance & movement

Amy Liss, contemporary/creative movement

 

 

Drawing & Painting

W. Michael Bartman III

Walt Bartman

Vian Borchert

J. Jordan Bruns

Rachel Collins

Eric Garner

Gavin Glakas

Susan Herron

Natasha Karpinskaia

Christine Lashley

Bonny Lundy

Gonzalo Ruiz Navarro

Martha Spak

Lida Stifel

Maud Taber-Thomas

 

 

Glass

Diane Cooper Cabe, art glass

Christine Hekimian, art glass

Sue Hill, art glass

Wendy Jarcho, art glass

Marilyn Nugent, art glass

Michelle Rubin, art glass

Sherry G. Selevan, art glass

Paul Swartwood, blown glass

Janet Wittenberg, art glass

 

 

Music

Keith Carr

Tina Eck

Mitchell Fanning

Maribeth Gowen

Jeanne Kelly

Mike Kligerman

Herman Meyer

Marcia Perez

Beth Rubens

Meghan Touey O'Connell

Fred Wilchek

Jesse Winch

 

 

Other Arts & Media

Nizette Brennan, sculpture

Anja Caldwell, fiber arts

Beatriz del Olmo Fiddleman, book & paper arts

Sinclair Hamilton, sculpture

Bonnie Lee Holland, color & design, creativity, textile & wearable art

Beverly Jackson, textile & wearable arts

Carol Lavrich, book & paper arts

Mary Mallia, textile & wearable arts

Sushmita Mazumdar, book & paper arts

Kathryn Jo Ottman, crafts, jewelry, polymer clay

Kevin Sisson, basketry

Kristina Valencia, textile & wearable arts

Liz Wolf, textile & wearable arts

Marcie Wolf-Hubbard, mixed media

 

 

Photography

Susan Ruddick Bloom

Page Carr

Eliot Cohen

Kevin Coloton

Scott Davis

Sora DeVore

Rebecca Drobis

Leta Dunham

Jill Enfield

Sheila Galagan

Frank (Tico) Herrera

Robb Hill

Ana Irizarry

Deborah Jaffe

Donna Jones

Karen Keating

Michael Lang

Barbara Maloney

Mark Power

Gayle Rothschild

George L. Smyth

Frank Van Riper

 

 

Silversmithing

Blair Anderson

Mawadda Alaswadi

 

 

Social Dance

Donna Barker & Mike Marcotte

Fabio Bonini

Ray Bugnosen

Ellen Engle & Marc Shepanek

Keith Givens

Kelly Pavao

Joe Petrisko

 

 

Theater & Puppetry

MayField Piper, puppetry

Allan Stevens, puppetry

 

 

Writing with The Writer's Center

Khris Baxter, screenwriting

 

 

 

CHILDREN'S CLASSES, CAMPS & PROGRAMS 

Katherine T. Andrle, drawing, painting & crafts

Leila Cabib, cartooning & animation

Elizabeth Caley, printmaking

Alana Maubury Hunter, calligraphy

Mary Malliadrawing, painting & crafts

Laura Martin, drawing, painting & crafts; professional development

Sushmita Mazumdar, book & paper arts

Andrew Morgan, clay animation

Cathie Nelsendrawing, painting & crafts

Cynthia Raso, drawing, painting & crafts

Judi Sperber, drawing, painting & crafts

Marcie Wolf-Hubbard, drawing, painting & crafts